Piątek trzynastego – pechowy dzień czy tylko przesąd?
Piątek trzynastego – dzień pełen przesądów i lęków. Odkryj historię tego pechowego dnia, jego korzenie w wierzeniach oraz wpływ na kulturę.
Piątek trzynastego od lat budzi lęk i niepokój w wielu kulturach, a jego nadejście często kojarzy się z nieszczęściem. Dla wielu osób jest to dzień, w którym lepiej unikać ryzykownych działań.
Skąd wziął się ten przesąd?
Czy rzeczywiście piątek trzynastego to czarny dzień, pełen nieszczęśliwych zdarzeń?
A może to jedynie kolejny mit zakorzeniony w naszej kulturze, który przejął cechy samospełniającej się przepowiedni?
Historyczne korzenie piątku trzynastego, czyli Templariusze, klątwa i nieszczęścia
Jeden z najbardziej fascynujących wątków związanych z piątkiem trzynastego sięga okresu średniowiecza i wiąże się z losami tajemniczego Zakonu Templariuszy, a konkretnie z jego tragicznym upadkiem.
Zanim jednak nastała czarna godzina, Templariusze uchodzili za wzór cnót rycerskich i byli znani jako żarliwi obrońcy chrześcijaństwa.
Ich zakon powstał w Ziemi Świętej, w okolicach Jerozolimy, a pierwsze opactwo mieściło się w pobliżu dawnej Wielkiej Świątyni.
Templariusze mieli za zadanie chronić pielgrzymów przed rabusiami oraz Saracenami. Rosnąca potęga rycerskiej braci oraz ich zaskakująca umiejętność pomnażania zakonnego majątku zaczęły budzić niechęć i zazdrość wśród możnych, monarchów, a szczególnie u ówczesnego króla Francji, Filipa IV Pięknego.
Król Francji, Filip IV Piękny, pragnąc zdobyć ogromny majątek Templariuszy oraz osłabić ich wpływy, rozpoczął kampanię oszczerstw i manipulacji, która doprowadziła do tragicznego końca rycerzy.
Piątek Trzynastego – Wielki Upadek Zakonu
W piątek 13 października 1307 roku, na rozkaz Filipa IV, wszyscy Templariusze we Francji zostali jednocześnie aresztowani. Ta skoordynowana akcja zapoczątkowała upadek zakonu.
Delfin, wspierany przez samego papieża Klemensa V, oskarżył Templariuszy o herezję, bałwochwalstwo, czary oraz inne rzekome przestępstwa.
W rzeczywistości był to jedynie pretekst do konfiskaty znacznego majątku zakonu oraz zatuszowania długów, które francuski król zaciągnął u rycerzy.
Wielu Templariuszy poddano brutalnym torturom, a następnie spalono na stosie.
W 1312 roku, na mocy bulli papieskiej, papież Klemens V oficjalnie rozwiązał zakon, ale nie to było powodem pojawienia się pechowego piątku.
Egzekucja Jacques’a de Molay i Pechowy Piątek
Ostatecznym aktem końca Zakonu Templariuszy była egzekucja jego przywódców. 18 marca 1314 roku Jacques de Molay, wielki mistrz zakonu, został skazany na śmierć i spalony na stosie.
Według jednej z relacji, tuż przed swoją śmiercią Jacques de Molay rzucił klątwę na Filipa IV oraz papieża Klemensa V.
W wielkich cierpieniach mistrz zakonu miał wykrzyczeć słowa zapowiadające, że w ciągu roku obaj kaci staną przed sądem Bożym za swoje grzechy przeciwko Templariuszom.
Klątwa Jacques’a de Molay stała się jednym z najsłynniejszych średniowiecznych przekleństw, które okazało się niezwykle skuteczne.
Nie minął rok od śmierci wielkiego mistrza, a zarówno Filip IV Piękny, jak i papież Klemens V zmarli w tajemniczych okolicznościach.
Niewinnie przelana krew rycerzy oraz klątwa Jacques’a de Molay sprawiły, że piątek trzynastego zyskał miano pechowego dnia.
Piątek i trzynastka – dlaczego te dwa elementy budzące grozę?
Jednak liczba trzynaście oraz piątek, jako symbole negatywnych konotacji, pojawiły się na długo przed tragedią Templariuszy.
W wielu kulturach trzynastka była uważana za pechową.
W chrześcijaństwie liczba ta zyskała złą sławę z powodu Ostatniej Wieczerzy, podczas której uczestniczyło trzynastu uczniów, a Judasz, będący tym trzynastym, zdradził Jezusa, skazując go na śmierć.
Otóż według tradycji chrześcijańskiej to właśnie w piątek Jezus został ukrzyżowany. Połączenie tych dwóch elementów – piątku i liczby trzynaście – dało początek przesądowi o pechowym piątku
Piątek Trzynastego w kulturze
Nie da się ukryć, że piątek trzynastego wciąż wywiera silny wpływ na naszą świadomość. Już samo brzmienie „piątek trzynastego” oraz związana z nim mroczna aura nieszczęść stały się inspiracją dla serii horrorów „Friday the 13th”. To kolejny dowód na to, jak głęboko ten przesąd jest zakorzeniony w naszej kulturze.
Czy piątek trzynastego naprawdę przynosi pecha?
Współcześnie wiele osób postrzega piątek trzynastego jako dzień pechowy, jednak nie ma żadnych dowodów na to, że jest on bardziej nieszczęśliwy niż jakikolwiek inny dzień w kalendarzu.
Piątek trzynastego często postrzegany jest jako symbol wiary w przesądy, które mogą wpływać na nasze życie.
Niezależnie od tego, czy wierzymy w pecha, czy nie, to od nas samych i naszych wyborów zależy, jak ten dzień się dla nas potoczy.
Zobacz też:
recenzja książki – Ślady Palców Bogów
Praktyki i wierzenia – Dziady
Praktyki i wierzenia – Magia Enochiańska
Praktyki i wierzenia – Upadłe Anioły
![Klątwa Atlantydów](https://wiolettalorkowska.pl/wp-content/uploads/2024/08/Hadesa-2-75x75.jpg)